Başkanın Mesajı

İbrahim Karaosmanoğlu

Sevgili hemşehrilerim,

Bir hayalimiz vardı…

Dünya standartlarında yaşam kalitesi olan, Türkiye’ye model ve öncü bir kent hayal ediyorduk. 2004 yılında sizlerin desteği ve güveni ile bu güzel kenti bize emanet ettiniz…

Derhal çalışmalarımıza başladık. Kültür yatırımlarından alt yapıya, spor tesislerinden çevre yatırımlarına, sosyal projelerden ulaşıma kadar kentin bütün ihtiyaçlarına çok hızlı ve kalıcı çözümler sunarak el birliği ile çok şükür bugünlere geldik.

Artık Kocaeli denildiğinde model ve modern bir kent, insanların hatırına geliyor.

Pek çok alanda Kocaeli’ne yatırım yapıldı. Ama bunlardan hiç kuşkusuz en önemlilerinden birisi de ulaşım konusunda olanlardı…

Titiz ve çok boyutlu olarak hazırladığımız Ulaşım Master Planı ve ona göre şekillendirdiğimiz kent ulaşımı, bugün dünya çapında pek çok mega kente şapka çıkartacak düzeyde.

Yenilediğimiz, hemşehrilerimizin konforunu ve ihtiyaçlarını göz önüne aldığımız kütüphaneli, çevre dostu CNG sistemli, bisiklet taşıma özellikli ve engelli dostu otobüslerimizle ulaşım filomuzun gücüne güç kattık.

UlaşımPark A.Ş.’yi kurarak sistemli bir kurumsal yapının temellerini attık.

Modern halk otobüslerimizle özel sektörün ulaşım alanındaki hizmet kalitesini yükselttik.

Yıllarca ihmal edilmiş olan deniz ulaşım konusunda modern deniz otobüslerimizle adeta çağ atladık.

Adeta bir dantel güzelliğinde işlenmiş, her biri sanat eseri gibi süslenmiş trafiği rahatlatan kavşaklarımızla, modern ve kent mimarisine değer katan yaya köprülerimizle, bisiklet yollarımızla ve KOBİS bisiklet kiralama sistemimizle ulaşım ve çevre ilişkisinin en güzel örneklerini sergiledik.

Kentimizin 100 yıllık hayali olan Akçaray’ı hayata geçirip; Sekapark ile Otogar arasında hizmete sokarak kent içi trafiğine büyük bir kolaylık sağladık.

Şimdi de sırada Metro projemiz var…

Marmaray ve İstanbul ile entergre hale getireceğimiz Kocaeli metrosu ile Türkiye’nin en önemli iki kenti arasındaki ulaşımı, hızlı ve hesaplı hale getirecek; her gün yüzbinlerce insanımızın kullandığı bu güzergâhı hemşehrilerimizin hak ettiği konfor ve süratle inşallah en kısa sürede tamamlamış olacağız.

Çünkü Kocaelili hemşehrilerimiz her şeyin en iyisini hak ediyor…

Saygılarımla,

İbrahim KARAOSMANOĞLU

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı

Hizmetlerimiz