Şehir genelinde ulaşım projeleri ile vatandaşların hayatını kolaylaştıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma araçlarının güzergahlarındaki iyileştirmelerle de seyahat süresini kısaltıyor. Gebze Beylikbağı bölge halkı ve muhtarlarından gelen talep üzerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın talimatı ile Gebze ile Darıca ilçeleri arasında ulaşımı kolaylaştıran Hat 525S seferlerine başlamıştı. Başkan Büyükakın memnuniyetlerini dile getiren bölge muhtarları ile bir araya geldi. Başkan Büyükakın ve muhtarların bir araya geldiği görüşmede Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık ve Büyükşehir Belediyesi Gebze Bölge Koordinatörü İbrahim Pehlivan da hazır bulundu.

GEBZE’DEN MARMARAY VE DARICA SAHİLİNE RAHAT ULAŞIM
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi UlaşımPark tarafından işletmesi sağlanan 525S numaralı otobüs hattının güzergahı; KBB otobüs garajı, Yavuz Selim Mahallesi, Ulus Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Osmangazi Marmaray, Darıca Marmaray, Sırasöğütler Mahallesi, Farabi Hastanesi ve Darıca Millet Bahçesi olarak belirlendi. Toplamda ortalama seyahat süresi 40 dakika olan hat günde 10 gidiş 10 geliş olmak üzere 20 sefer düzenleyecek. Gebzeli vatandaşları tek vasıta ile Marmaray tren istasyonları, Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Darıca Millet Bahçesine ulaştıran ilk otobüs olma ünvanını taşıyan Hat525S, bölge sakinleri tarafından kullanılmaya başlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Koordinasyonluğunda muhtarlarla gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde aktif hale getirilen hattın açılması bu bölgede ikamet eden vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

BÜYÜKAKIN “VATANDAŞIMIZIN SEYAHAT SÜRESİNİ KISALTTIK”
Gebze ilçesi Yavuz Selim, Ulus, Hürriyet ve Beylik Bağı Mahallelerinin muhtarları ile bir araya gelen Başkan Büyükakın, “Gebzemizin Yavuz Selim, Ulus, Hürriyet ve Beylikbağı Mahallerinde yaşayan vatandaşlarımızın Marmaray Tren istasyonlarına, Darıca Farabi Hastanesi’ne ve Darıca Millet Bahçesi’ne ulaşımı uzun sürüyordu. Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın ve muhtarlarımızın talebi ile seyahat süresini 80 dakikadan 35 dakika düşüren Hat 525S’i devreye aldık. Böyle vatandaşlarımızın seyahat süresini kısaltmış olduk. Bugün de bir araya geldiğimiz muhtarlarımızda teşekkürlerini ilettiler” şeklinde konuştu.

“BÖLGEDEKİ HALKIMIZ TEK ARAÇ İLE MARMARAY’A ULAŞABİLECEK”
Darıca sahile ve Marmaray istasyonuna direkt olarak ulaşabilecekleri bir hat talebinde bulunduklarını ifade eden Gebze Yavuz Selim Mahallesi Muhtarı Şükriye Kavran, “Allah razı olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız bizim talebimize olumlu cevap verdi. Bu bölgedeki halkımız Marmaray’a tek vasıta ile artık ulaşabilecek. Ayrıca Farabi Hastanesine gitmek isteyen vatandaşlarımız da artık daha kısa sürede hastaneye erişebilecek. Ben sizlerin aracılığı ile Başkanımıza şükranlarımı sunuyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“VATANDAŞTAN GELEN TALEBİ İLGİLİ MAKAMLARA İLETTİK”
Hat 525S ile seyahat ederken konuşan Gebze Beylikbağı Mahallesi Muhtarı Mesut Akbayrak, “Ulus, Hürriyet, Yavuz Selim Mahalleleri muhtarları ve diğer muhtar arkadaşlarımızla birlikte vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda böyle bir hatta ihtiyaç duyduğumuzu ilgili makamlara ilettik. Bu bölgede yaşayan insanlarımızın Osmangazi ve Darıca Marmaray hattına inmeleri artık çok kolay olacak. Bizlere bu imkanı sağlayan değerli büyüklerimize çok teşekkür ediyoruz. İnşallah kazasız belasız hattımız devam eder, sağ olsunlar var olsunlar” şeklinde konuştu.

“BAŞKAN BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
Hürriyet Mahallesi Muhtarı Ahmet Arslan ise “Öncelikle yeni kurulan bu hat için bizler Beylikbağı bölgesindeki 5 muhtar olarak ilgili makamlara dilekçe vererek talep ettik. Gerek Marmaray, gerek Farabi Hastanesi, gerekse Darıca Millet Bahçesi’ne ulaşan hat bölge halkı tarafından çok sıcak karşılandı. Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’a Başkan Vekilimiz Yaşar Çakmak’a çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“İŞÇİLERİMİZ VE ÖĞRENCİLERİMİZ MARMARAY’A ÇOK RAHAT ULAŞACAK”
Yeni hat kurulmasından dolayı Başkan Büyükakın ve Başkan Vekili Yaşar Çakmak’a teşekkür eden Ulus Mahallesi Muhtarı Hüseyin Akın, “Öncelikle biz 5 muhtar dilekçe verdik. Biz bu dilekçeyi verirken halkımızın talepleri isteğine göre verilmiştir. Bizim burası yüzde 80 işçi sınıfı vatandaşlar Marmaray’a gitmek istediklerine çok rahat ulaşacak. Okulların açılmasıyla öğrencilerimiz de çok rahat kullanabilecekler. Hakikaten bu otobüs bizim için nimet dedi. Son olarak emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.